İstanbul, Türkiye
+905324130402
info@gidageridonusum.com

Yiyeceklerden Yemlere

Gıda atıklarından hayvan yemi üreten Biyom, bunun tarımın sürdürülebilir kalmasının tek yolu olduğunu söylüyor.

Biyom şirketi, atılan gıda maddelerinden yılda yaklaşık 500 ton hayvan yemi üretiyor. Şirketin Kuurucusu ve Genel Müdürü, hayvan yemi üretmek için gıda atıklarını kullanmak, yem üretmek için daha az hektarlık tahıl ekilmesi gerektiği anlamına geliyor ve gıda sürdürülebilirliğini sağlayacak gıda tanelerine daha fazla ekilebileceği anlamına geliyor.
Gıdaları yem için kullanmak da gıda atıklarını büyük ölçüde azaltmak ve tarımın uzun vadeli sürdürülebilirliğini sağlamak için tek yoldur.

Girişi

2018 yılında Çevre Danışmanlık ile faaliyetine başlayan Biyom Çevre. 2020 yılında Gıda Geri Dönüşümü sektörüne geçiş yaptı. Sektördeki gelişmenin etkisi ile uzun vadeli stratejik büyüme hedeflerini gerçekleştirmek adına Lisans kapsamını ve Faaliyet alanlarını artırmayı hedeflemektedir. İstanbulda bulunan Biyom, gıda atıklarının hayvan yemi olarak sürdürülebilir şekilde kullanılıp kullanılamayacağını değerlendirmeye başladı.

Hamurun yem için kullanılmasına ilişkin ilk değerlendirme, çok ıslak ve yapışkan olduğundan ve kuru malzemeye dönüştürülmesi gerektiğinden reddedilir veya fırında pişirilir. Bununla birlikte, şirketin uzman mühendisleri tarafından yapılan daha fazla araştırma, gıdalardan yem yapılmasının mümkün olduğunu ve tutarlı bir nihai beslenme sonucuna sahip olacak tariflerin tasarlanabileceğini gösterdi.
Bir piyasa analizi, gıda atıklarının işlemek için bir tesis inşa etmeyi haklı çıkarmak için yeterli arz olacağını gösterdi.

2020 yılında yem için gıda tesislerini tamamladılar. Şirket şimdi ekmek, hamur, bisküvi, hamur işi, tost, kurabiye, tatlı, çikolata, marmelat, kek, atıştırmalık ve yarı mamul gıdaları yüksek kaliteli hayvan yemi olarak işliyor.

Unlu Mamul Atıkları

Hammadde kaynağı

Hayvan yemi olarak işlenmek üzere alınan tüm atıklar gıda fabrikalarından oluşan üretim artıklarıdır, yani doğrudan gıda işlemcilerinden; makinelerin bozulması, şekil bozukluğu gibi nedenlerden dolayı fabrikalardan elde edilir. Ürünler öncelikle ‘optik nedenlerle’ reddedilir. Van der Velden, “Örneğin, bir pide ekmeği çok“ hafif ”olabilir ve yeterince“ kızarmış bir görünüme ”sahip olmayabilir ve bu nedenle günümüzün son derece kritik tüketicileri tarafından satın alınmayacaktır” diyor. Gıda, sadece yeni pazarlama veya üretim uygulamalarına uymazsa reddedilebilir. Örneğin, yüksek kaliteli Belçika çikolatası, ambalaj değiştikçe üretilirse reddedilebilir.

Türkiyedeki tüketicilere yönelik tüm gıda maddelerinin belirli kalite gereksinimlerini karşılaması gerekir ve bu Biyom için bir avantajdır. Tahıllar ve tahıllar GDO değildir ve yem için üretilen yüksek mikotoksin sayısına sahip olabilen ve muhtemelen gıda bitkileri olarak katı pestisit kısıtlamalarına tabi olmayan tahılların aksine düşük mikotoksin sayılarına sahiptir.

Turta hamurunda kaliteli yağlar ve katı yağlar bulunur; içindeki şeker kolayca sindirilebilir ve genç hayvanlar bundan özellikle yararlanır. Van der Velden “Hızlı tempolu yaşamın yarattığı gıda sistemleri yeterli arzın olmasını sağlıyor” diyor.

Yeni ürün ve ambalaj türlerine yönelik tüketici talebi, her zaman yeni bir tüketici seçeneği akışı olduğu anlamına gelir ve bu nedenle daha fazla reddedilir. “Fabrikalar bunu öğrendi ve iade edilecek veya hiç satılmayacağı için süpermarketlere [kusurlu yiyecekler] teslim etmeyi bıraktı. Gıda üreticileri tarafından yaklaşık% 4’lük atığın norm olduğunu öğrendik, ancak bir tür gıda konusunda uzmanlaşmış fabrikalar atığı% 1,5 veya% 2’ye düşürdü. ” Gıda ürünü geliştirme sırasında, bir ürün bir laboratuvarda küçük ölçekte test edilir.

Onaylandıktan ve üretim başladığında, üretiminin ekonomik olması için saatte birkaç ton üretilmeli veya işlenmelidir. Bu aşamada, ambalaj hala pazarlamacılar tarafından geliştirildiğinden, birçok kaliteli gıda ürünü üretilir, ancak satılmaz. Çoğu zaman, üreticiler yeni ürünlerini piyasaya sürmezler. Van der Velden “Bu sürekli bir reddetme akışı yaratıyor ve bu ürünleri satın alıyoruz” diyor.

“BİZ, YAKLAŞIK 20 ENDÜSTRİYEL TESİSLERDEN GIDA ATIĞI TOPLUYORUZ”

Endüstriyel fırınlar büyüdükçe, hamur teslimatları bir seferde 20 tona kadar çıkabilir. Bazı fırınlar Nijsen / Granico’ya yılda 1.000 ton hamur dağıtıyor. ”
Ürünlerinin yaklaşık% 50’si Hollanda’dan temin edilirken, geri kalanı diğer AB ülkelerinden geliyor. Yemleri Hollanda, Belçika ve Fransa’da satılmaktadır. Başlangıçta, onlara birçok hammadde ücretsiz olarak tedarik edilirken, pazar artık biyogaz tesisatları olarak rekabetçi ve çiftçiler de aynı fabrikalardan yakıt için hammadde kaynağı yapıyorlar.

Makaleyi indir

Translate »
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.