Türkiye yılda 11,3 milyon ton gıdayı çöpe atıyor

Yemek, İslam’a göre Allah’ın bir lütfu olarak görülürken, Türk kültüründe israf, günaha varan bir şey olarak görülüyor. Yine de, Türkiye her yıl 11,3 milyon ton gıdayı israf ediyor ve yakın zamanda yapılan bir araştırma, bu eğilimin muhtemelen devam edeceğini gösteriyor.

NG araştırma şirketi tarafından yapılan anket, insanların çoğunluğunun, sahip oldukları her şeyi tüketmeden önce daha fazla bakkaliye alışverişi yapmayı tercih ettiklerini ve genellikle tüketebileceklerinden ve hemen ihtiyaç duymadıkları yiyeceklerden fazlasını satın aldıklarını gösteriyor.

Gıda israfı, iklim değişikliği, hızlı nüfus artışı ve sınırlı kaynaklar arasında en önemli küresel sorunlar arasında yer alıyor. COVID-19 salgını, tedarik zincirinde aksamalar ve diğer zorluklarla birlikte olası bir gıda kıtlığı korkusunu daha da artırdı. Birleşmiş Milletlerden alınan rakamlar, evsel gıda atıklarının yılda 93 kilogram olarak tahmin edildiğini gösteriyor. Bu rakam restoranlarda 28 kilo. Dünyada her yıl 931 milyon ton gıda çöpe gidiyor ve bunun büyük çoğunluğu evsel gıda atığı.

NG anketi için görüşülen kişilerin yüzde yirmi yedisi, yiyecekleri israf ettiklerini kabul ederken, geri kalanlar, yiyeceklerin ziyan olmasına izin verdiklerini doğrulasalar da, evlerinin diğer üyelerini suçladılar. Katılımcıların sadece %15’i sadece evdeki tüm yiyecekler bittiğinde yiyecek aldıklarını söyledi. Diğerleri, “bazen” daha fazlasını satın almadan önce yiyeceklerin bitmesini beklediklerini söyledi. Çoğu, market alışverişine çıkmadan önce yeterince yiyecekleri olup olmadığını kontrol etmediklerini söyledi. Katılımcıların yüzde otuz yedisi “bazen” ihtiyaç duymadıkları yiyecekleri aldıklarını ve alışveriş yaparken bitiremediklerini söyledi.

Aşırı alışveriş dışında, tabağınızda yiyebileceğinizden fazlasının olması da yemek israfının bir başka şeklidir. Ankete katılanların yalnızca %1’i işlerine her zaman çok fazla şey yüklediklerini söylerken, %48’i bunu nadiren yaptıklarını söyledi. En belirgin özelliği misafirperverlik olan bir toplumda, misafirlere sunulan yemek ve atıştırmalıklar genellikle bol olma eğilimindedir ve tabakları temizleyememek hoş karşılanmaz. Yine de, çoğu yiyecek aşırı servis edildiğinde ziyan oluyor. Restoranlar için durum daha da vahim çünkü tabaklarda kalan yiyecekler çöpe gidiyor, ancak bazı lokantalar ara sıra diğer yemekler için geri dönüştürüyor. Milyonlarca kişi için hafta sonu dışarıda yemek yeme seanslarının temelini oluşturan büyük kahvaltılar da gıda israfının artmasına katkıda bulunuyor.

Geçen yıl hükümet, gıda israfını önlemek için “Yiyeceklerinizi Koruyun” kampanyasını başlattı .

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.