Kedi ve köpeklerin beslenme ihtiyaçları

Kedi ve köpeklerin yaşam evrelerine, fiziksel ve zihinsel sağlıklarına ve aktivite seviyelerine göre değişen özel beslenme ihtiyaçları vardır. Evcil hayvan yemi, doğru besin dengesini sağlamalıdır.

Evcil hayvan yemi tam veya tamamlayıcı olabilir. Eksiksiz evcil hayvan yemi, beslenme açısından eksiksizdir: evcil hayvanınızın ihtiyaç duyduğu miktar ve oranlarda tüm besinleri sağlar. Tamamlayıcı evcil hayvan yemi (örn. ikramlar), diyetin yalnızca bir parçası olacak şekilde tasarlanmıştır ve tek başına beslendiğinde beslenme gereksinimlerini karşılamaz.

Evcil hayvan yemi üreticileri, evcil hayvan mamasının gerekli besinleri sağlamak için doğru bileşenleri doğru miktarlarda içermesini sağlamak için beslenme uzmanlığını geliştirmiştir. Genellikle bağımsız beslenme bilim insanlarıyla birlikte çalışırlar veya birlikte çalışan bir grup bilim insanı tarafından geliştirilen yönergeleri takip ederler.

Evcil hayvan besleme ve gıda teknolojisine ilişkin genişleyen bilgi, evcil hayvan gıda endüstrisini yıllar içinde dikkate değer bir şekilde dönüştürdü. İyileştirilmiş beslenmenin evcil hayvanların daha uzun ve daha sağlıklı yaşamalarına yardımcı olan önemli bir faktör olduğu artık veteriner hekimlik mesleği ve diğer paydaşlar tarafından geniş çapta kabul görmektedir.

Suyun yanı sıra 5 temel besin vardır:
  1. proteinler
  2. karbonhidratlar
  3. yağlar
  4. Vitaminler
  5. Mineraller

İlk 3, evcil hayvanınızın örneğin büyüme, sindirim, sıcaklık düzenleme ve tabii ki aktivite için ihtiyaç duyduğu enerjiyi sağlar.

Proteinler

Proteinler amino asitlerden oluşur. Yüzlerce farklı amino asit vardır, ancak bunlardan birkaçı köpekler ve kediler için gereklidir. Evcil hayvanlar bazı amino asitleri kendileri üretebilir; bunlar, diyette bulunması gerekmeyen sözde esansiyel olmayan amino asitlerdir. Diğerleri gereklidir ve evcil hayvan mamasının bir parçası olması gerekir: Köpekler için 10, kediler için 11 temel amino asit vardır.

Proteinler organların, kasların, kemiklerin, kanın, bağışıklık sisteminin, saç ve tırnakların yapı taşlarıdır. Evcil hayvan mamalarındaki proteinler, kümes hayvanları, sığır eti, domuz eti, balık, yumurta, mısır, pirinç, bezelye veya soya fasulyesi gibi hem hayvansal hem de bitkisel kökenli çeşitli farklı bileşenlerden gelebilir.

Evcil hayvanın doğru miktarda protein yemesi ve proteinin kaynağından ve mamanın işlenmesinden etkilenen proteinin kolayca sindirilip emilebilmesi önemlidir. Hazır evcil hayvan mamalarında, üreticiler genellikle gerekli miktarda ve türde protein/amino asit sağlamak için çeşitli bileşenler seçerler.

Evcil hayvan tarafından tüketilen fazla protein vücutta depolanmaz ve ayrıca daha fazla kas dokusu yapmak için kullanılmaz. Evcil hayvanınızın ihtiyaç duyduğu miktarın üzerinde ekstra protein beslemek, evcil hayvanınızın sağlığına hiçbir fayda sağlamaz.

Karbonhidratlar

Karbonhidratlar vücut tarafından aktiviteler için anında enerji sağlamak için kullanılır ve karaciğerde ve kasta glikojen olarak depolanır. Metabolizma, beyin ve sinir sistemi gibi çeşitli vücut fonksiyonları için enerji kullanımı gereklidir. Evcil hayvan mamalarında olması gereken minimum karbonhidrat seviyesi yoktur, ancak karbonhidratlar konsantre bir diyet enerjisi ve diyet lifi kaynağı sağlar.

İki tür vardır: enerji sağlayan sindirilebilir karbonhidratlar (nişasta ve şekerler) ve dışkı kalitesi ve bağırsak hareketliliği için önemli olan sindirilemez karbonhidratlar (lif). Lifler, kalorileri düşük olduğu ve tokluk hissi sağlamaya yardımcı oldukları için kilo yönetiminde yardımcı olabilir.

Karbonhidrat sağlayan maddeler ağırlıklı olarak mısır, arpa, bezelye, pirinç, buğday ve patates gibi bitkisel içeriklerdir. Diyet lifi kaynakları, örneğin kurutulmuş pancar küspesi, buğday kepeği veya soya fasulyesi kabuklarını içerir. Birçok karbonhidrat kaynağı aynı zamanda protein, yağ veya vitaminler gibi diğer besinleri de sağlar.

Öğütme ve pişirme üretim süreci nedeniyle karbonhidratlar kolayca sindirilebilir hale gelir. Modern köpeklerimizin atalarında (kurtlarla karşılaştırıldığında) nişasta açısından zengin bir diyetle gelişmelerine olanak tanıyan genetik bir değişiklik, erken evcilleştirmelerinde çok önemli bir adımdı. Ayrıca kediler, diyetlerinde nişastayı sindirerek glikoz kullanabilirler. Önemli bir istisna, evcil hayvanın laktozu (süt şekeri) sindirme yeteneğidir çünkü laktozu tek tek şekerlere bölmek için gereken laktaz enziminin daha düşük seviyelerine sahiptirler.

Diyet yağı

Evcil hayvan mamalarındaki yağlar, belirli hormonları yapmak ve hücre zarlarını korumak için gerekli olan temel yağ asitlerinin kaynağıdır. Bazı vitaminler (A, D, E ve K) sadece yağ tarafından emilebilir, depolanabilir ve taşınabilir. Diyet yağları lezzeti artırır ve yiyeceklerden daha fazla keyif alınması için doku ekler. Ve tabii ki yağlar harika bir enerji kaynağıdır çünkü proteinlerin veya karbonhidratların sağlayabileceği enerji seviyesinin yaklaşık 2 ½ katını sağlarlar. Bu nedenle, özellikle aktif hayvanlar için yağlar önemlidir, aynı zamanda yağ alımını kontrol etmenin aşırı kilolu veya obez olmamalarına yardımcı olduğu birçok ev hayvanı için yağ alımına dikkat etmemiz gerekir.

Evcil hayvan mamalarındaki yağlar, hayvansal ve bitkisel kaynaklardan gelir.

İki temel yağ asidi ailesi, omega-3 ve omega-6 (veya n-3 ve n-6) aileleridir. Omega-3 yağ asitleri hücre zarları için gereklidir ve iltihaplanmayı azaltır. İyi omega-3 yağ asitleri kaynakları balık, kabuklu deniz ürünleri ve keten tohumudur. Omega-6 yağ asitleri, doku onarımı sürecine yardımcı olmak için önemlidir ve bitkisel yağlarda bulunur.

Mineraller ve Vitaminler

Vücutta ihtiyaç duyulan majör veya makro mineraller kalsiyum, fosfor, potasyum, sodyum, klorür ve magnezyumdur. Eser elementlerin ihtiyaç duyduğu miktarlar çok daha azdır ve bunlar örneğin demir, bakır ve selenyum içerir.

Vitaminler çok küçük miktarlarda ihtiyaç duyulan ancak vücuttaki birçok işlevi sağlayan besinlerdir. Köpekler ve kediler ihtiyaç duydukları tüm vitaminleri üretemezler; bu nedenle bunlar gıda tarafından sağlanmalıdır.

Mineraller ve vitaminler kısmen ana besin maddeleri olan protein, karbonhidrat ve yağ sağlayan bileşenler tarafından sağlanır ve diğer mineraller ve vitaminler tarife eklenir.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.