Kedi ve köpek mamalarındaki tahılların besin değeri

Tahıllar, kedi ve köpeklere sağlıkları için gerekli olan besinleri ve enerjiyi sağlayabilir; bu makale, tahılların evcil hayvanınız için eksiksiz ve dengeli bir beslenmenin nasıl bir parçasını oluşturduklarını araştırıyor.

Evcil hayvan mamalarındaki bileşenlerden bahsederken, birincil rollerinin kedi ve köpeklerin sağlığını sürdürmek için hayati enerji ve besin sağlamak olduğunu unutmamak önemlidir. İnsanlar olarak diyetlerimizde genellikle belirli içeriklere odaklanırken, evcil hayvan mamasına besin odaklı bir yaklaşım benimsiyoruz .

Pet Food Institute’a göre, kediler ve köpekler diyetlerinde 40’tan fazla temel besine ihtiyaç duyarlar. 1 Bu nedenle evcil hayvan sahiplerinin, kedilerine veya köpeklerine, evcil hayvanlarının benzersiz ihtiyaçlarını karşılayan, diyetlerinde belirli bir besin kombinasyonu sağlandığından emin olmaları önerilir. Tek başına bileşenler, bu besinlerin her birinin bir evcil hayvanın mamasında veya doğru miktarlarda bulunmasını sağlayamaz.

Bunun yerine, besin odaklı bir yöntem izleyerek, kedi ve köpeklerin ihtiyaçlarını mama üretiminde ön plana çıkarabilir ve  sağlayabilecekleri yüksek kaliteli besinler için malzemeleri araştırabiliriz . Bu yaklaşımla, bir evcil hayvanın besinleri emmesini desteklemek için yüksek oranda sindirilebilir içerikler sağladığımızdan da emin oluyoruz.

Bunu akılda tutarak, kedilerin ve köpeklerin ihtiyaç duyduğu bazı temel besinleri sağlamak için tahılların nasıl kullanılabileceğini ve bunun diğer bileşenlerle nasıl karşılaştırıldığını keşfedelim.

Tahıl nedir?

Yaygın olarak ‘tahıllar’ veya ‘tahıl taneleri’ olarak adlandırılan tahıllar, belirli otların yenilebilir tohumlarıdır ve birkaç isim vermek gerekirse buğday, mısır, pirinç, arpa, yulaf ve çavdar içerir.

Tahıllar kedi ve köpekler için besleyici midir?

Evcil hayvan mamalarında uygun şekilde kullanıldıklarında, tahıllar ve tahıllar, kedi ve köpekler için bol miktarda besleyici ve sindirilebilir besin ve enerji sağlar. Bunlar şunları içerir:

E vitamini

E vitamini hücre oksidasyonuna karşı korur.

B vitaminleri

B vitaminleri sinir sistemi, cilt, saç ve büyüme için çeşitli faydalar sağlar.

Linoleik asit

Linoleik asit, kedi ve köpekler için sağlıklı bir cilt ve tüy korumada önemli bir besindir.

Tahılların temel besinsel faydalarından biri, sağladıkları yüksek kaliteli karbonhidratlardır. Karbonhidratlar, hayvanlar için diyetlerde yer alan ve evcil hayvanlar için ana enerji kaynağı görevi gören yağ ve proteinin yanı sıra makro besinlerin üç kategorisinden biridir. Tahıllar ve tahıllar, kedi ve köpeklerde sağlıklı gastrointestinal işlevi desteklemede faydalı bir besin olan lif bakımından da yüksektir.

Aslında, evcil hayvanlar için sindirimi doğal olarak kolay olduğundan, ishal gibi mide-bağırsak sorunları yaşayan kedi ve köpekler için bazı tahıllar önerilebilir.

Kediler ve köpekler tahılları ve tahılları sindirebilir mi?

Tahılların ve tahılların sunduğu besinlere ek olarak, evcil hayvanlar için sindirilebilirliklerini de dikkate almak önemlidir. Sindirilebilirlik, bir gıda maddesinin ne kadar besin sağlayabildiğini ifade eder. Örneğin, bir bileşen besin açısından zengin olabilir ancak bir kedi veya köpeğin sindirmesi zor olabilir. Bu, hayvanın bağırsakları tarafından daha az besinin emildiği ve sonuç olarak daha azının kan dolaşımına geçeceği anlamına gelir.

Evcil hayvanlar için yüksek oranda sindirilebilen bir bileşen, çok daha yüksek oranda besin sağlayabilir ve bu nedenle bir kedi veya köpek, daha küçük porsiyonlara konsantre edilmiş aynı düzeyde beslenme alabilir.

Kediler ve köpekler, işlenmiş tahılları, normalde sindirim sistemlerinde bulunan enzimleri kullanarak sindirebilir: nişastalar için amilaz ve proteinler için proteazlar.

Tahılların veya tahılların en besleyici, sindirilebilir öğelerini ortaya çıkarmak için, ham içerik üretim sürecinde öğütülür ve ısıtılır. Bu, daha az sindirilebilir dış kabuğu çıkarır ve kedilerin ve köpeklerin ihtiyaç duyduğu besinleri bırakır.

Bu öğütme ve pişirme işleminden sonra, bazı bitki proteinleri aslında hayvansal olanlardan daha sindirilebilir olabilir. Bu, ham protein kaynaklarının sindirilebilirliğinin, buğday glüteni (%99) ve soya izolatı (%95) ile kurutulmuş domuz eti (%92), kümes hayvanları (%88) ve kuzu unu (%88) geride bırakıldığı bir karşılaştırmada kanıtlanmıştır. . 2DigestibilityRaw Protein20%0%Wheat GlutenSoy InsulatePorkPoultryLamb Meal40%60%80%100%99%95%92%88%88%

Tahılsız diyetler kediler ve köpekler için güvenli midir?

Son birkaç yılda, öncelikle gıda alerjileri veya karbonhidrat alımı ile ilgili endişeler nedeniyle, kediler ve köpekler için tahıl içermeyen gıdalara (tahıl içermeyen tariflerle yapılan diyetler) doğru bir eğilim olmuştur.

Gerçekte, araştırmalar, kedi ve köpekler için veterinere yapılan ziyaretlerin %1-2 kadar az bir kısmından gıda alerjilerinin sorumlu olduğunu göstermiştir. 3  Bunun yerine çevresel alerjiler ve diğer cilt sorunları.

Tahıllar esansiyel yağ asitleri, lif, vitaminler ve mineraller sağlayabilir; bu da onları eksiksiz ve dengeli bir beslenmenin önemli bir parçası haline getirir. Kedinizi veya köpeğinizi uygun takviye olmaksızın tamamen etten oluşan bir diyete geçirmek, önemli miktarda besin fazlalığı veya eksikliği riski taşır.

Evcil hayvanınızın beslenmesinde herhangi bir değişiklik yapmadan önce, yeni diyetin kediniz veya köpeğiniz için eksiksiz, dengeli ve tamamen güvenli olduğundan emin olmak için veterinerinize danışmalısınız.

Doğru beslenme dengesini bulmak

Biyom’da, bu bileşenlerle ilgili 5 yılı aşkın süredir kapsamlı araştırmalar yürüttük ve tahılların evcil hayvan mamalarında uygun şekilde kullanıldıklarında kediniz veya köpeğiniz için harika bir enerji kaynağı ve temel besin maddeleri sağlayabildiğini bulduk.

Kediler ve köpekler için sağlıklı bir diyet, yalnızca etlerden değil, aynı zamanda buğday ve mısır da dahil olmak üzere tahıllar gibi karbonhidratlar gibi birçok kaynaktan besin sağlar. Önemli olan nokta, evcil hayvanınızın devam eden sağlık ve esenliğini desteklemek için 40’tan fazla temel besinin dengeli ve hassas bir karışımını almasını sağlamaktır.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.