Kedi Maması ve Köpek Maması: Nasıl Farklılar ve Neden Doğru Mamayı Kullanmalısınız?

Birden fazla evcil hayvanın bulunduğu bir evde yaşıyorsanız veya köpekler için evcil hayvan mamalarının kediler için yapılan mamalardan daha ucuz olduğunu fark ettiyseniz, kedi mamasının köpek mamasına kıyasla besinsel yapısını merak ediyor olabilirsiniz. Farklılıklar nedir? Köpekler kedi maması yiyebilir mi? Kediler köpek maması yiyebilir mi?

Evcil hayvanınızın maması, günlük yaşamının ve sağlığının hayati bir parçasıdır. Evcil hayvanınızın mamasını başka bir türün mamasıyla değiştirerek hayatınızı basitleştirmek veya cüzdanınızı doldurmak cazip gelse de, köpek maması ile kedi maması arasında önemli beslenme farklılıkları vardır. İşte bu yüzden evcil hayvanınıza sadece vücutları için tasarlanmış mamaları vermelisiniz ve hayvanınız için en iyi mamayı seçerken göz önünde bulundurmanız gereken diğer bazı şeyler.

Kedi Maması ve Köpek Maması: Beslenme Farklılıkları
Aşağıdakiler de dahil olmak üzere sağlıklı bir evcil hayvan maması seçerken birçok şeyin dikkate alınması gerekir:

-Protein seviyeleri
-Gerekli amino asitler
-Esansiyel yağ asitleri
-Vitaminler

Kediler ve köpekler için mamaların nasıl farklı şekilde yapıldığı ve türe özgü bir formüle bağlı kalmanın neden önemli olduğu hakkında bilmeniz gerekenler burada.

KEDİ MAMASINA KARŞI KÖPEK MAMASINDAKİ PROTEİN SEVİYELERİ

Kedi maması ile köpek maması arasındaki temel fark, hayvanınıza sağladığı beslenmedir. Kediler ve köpeklerin sağlıklı kalmak için farklı beslenme gereksinimleri olduğundan, her tür için farklı içeriklerden yüksek kaliteli bir mama yapılır.

İyi bir kedi maması her zaman bir et hayvansal proteini içerecektir çünkü kediler zorunlu etoburdur. Bu, kedi vücudunun hayatta kalmak için hayvan etine ihtiyaç duyduğu anlamına gelir – eğerler, veler veya amalar yok. Biyolojileri bunu gerektiriyor.

Köpekler ise biraz daha esnektir. Sadece etçil bir diyet yememeliler çünkü köpekler omnivordur, bu da tahıl ve sebze şeklinde ek çeşitliliğe ihtiyaç duydukları anlamına gelir.

Kedi maması, yüksek proteinli ve et açısından zengindir, bu da genellikle köpeklerin ilgisini çeker, ancak bir köpek, tahıl ve sebzelerin sağladığı besin desteğine ihtiyaç duyduğu için kedi maması yememelidir.

KEDİ MAMASI TAKVİYE EDİCİ ESANSİYEL AMİNO ASİTLER

Köpek maması ile kedi maması arasındaki bir diğer önemli fark, bazı temel amino asitlerin varlığıdır. Hem köpeklerin hem de kedilerin yiyeceklerinden amino asitler alması gerekir, ancak tipik olarak bu maddelerin farklı türlerine ihtiyaç duyarlar.

Örneğin, köpek mamasının amino asit taurine ihtiyacı yoktur, çünkü köpeklerin vücutları bunu kendi başlarına yapabilir. Ancak kediler, dilatif kardiyomiyopati adı verilen bir durumu önlemek için yiyeceklerinde taurine ihtiyaç duyarlar. Kediniz uygun mamayı yemiyorsa taurin eksikliğinden kaynaklanabilecek bu durum, kalp dokusunun aşırı büyümesine neden olarak organı ek baskı altına alır. Açıkçası, bu çok tehlikeli ve sağlıksız.

Taurin genellikle çiğ etlerde doğal olarak bulunur, bu nedenle (taurinin büyük bir kısmının çıkarıldığı) pişmiş etle yapılan bir köpek maması bir kedi için yeterli olmaz. Kediniz mutlaka çiğ et diyeti yemese bile, kediye özel ticari bir mama taurin içerecektir çünkü bu kedigiller için bir besin gereksinimidir.

Kedilerin ihtiyaç duyduğu ve köpek mamalarında bulunmayan bir diğer amino asit arginindir. Arginin, kedilerin amonyağı bağlamasına ve dışarı atmasına yardımcı olur. Bir kedinin arginin eksikliği varsa, bu muhtemelen kedinizin salyasının akmasına, miyavlamasına ve koordinasyonunu kaybetmesine neden olabilecek yüksek amonyak seviyeleri ile sonuçlanacaktır. Bu ölümcül olabilir, bu nedenle kedinizin diyetinin kesinlikle arginin içermesi gerekir.

KÖPEK MAMASI, KEDİLERİN İHTİYAÇ DUYDUĞU BAZI YAĞ ASİTLERİNİ İÇERMEZ

Kediler ve köpekler arasındaki diğer bir beslenme farkı, yağ asitlerine olan ihtiyaçlarıdır. Özellikle kedilerin diyetlerinde araşidonik asit bulunması gerekir. Araşidonik asit, hayvan etinde bulunur ve kedinizin cilt sağlığını, GI işlevini ve kan pıhtılaşmasını destekler. Köpekler bu yağ asidini kendi başlarına üretebilir, bu nedenle mamalarına dahil edilmez, ancak kedilerin diyetlerine eklenmesi gerekir.

KEDİLER VE KÖPEKLER MAMALARINDA FARKLI VİTAMİNLERE İHTİYAÇ DUYARLAR

Kedilerin A vitamini kadar B vitaminine veya niasin’e daha fazla ihtiyacı vardır. Köpekler diğer maddeleri bu vitaminlere dönüştürebilir, bu nedenle diyetlerinin bir parçası olarak onlara ihtiyaç duymazlar. Niasin ve A vitamini kediler için gereklidir ve tipik olarak bir köpek mamasında sağlanmaz .

Evcil Hayvanınızın İhtiyaçları İçin En İyi Mamayı Seçmek

Kedi mamasının köpek mamasına karşı olduğunu merak ediyorsanız, muhtemelen hayvanınız için en iyi evcil hayvan mamasını nasıl seçeceğinizle ilgili başka sorularınız da vardır. İşte kedi maması veya köpek maması seçerken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar: 

  • Köpek maması ve kedi maması hem kuru hem de ıslak çeşitlerde gelir
  • Amerikan Yem Kontrol Yetkilileri Derneği (AAFCO), beslenme yeterliliği beyanlarını kontrol eder.
  • Tüm evcil hayvanlar benzersizdir ve farklı ihtiyaçları vardır – mükemmel bir evcil hayvan maması yoktur.

YAŞ MAMA VE KURU MAMA ARASINDA SEÇİM YAPMA

Kedi maması ve köpek maması hem ıslak hem de kuru versiyonlarda gelir. Aslında üç kategoriye ayrılabilir: yüzde 10’a kadar su olan kuru gıda; yüzde 30’a kadar olan yarı nemli yiyecekler; ve yüzde 80’e kadar su olabilen konserve yiyecekler. 

Çeşitli besinlerin konsantrasyonunu görmek için etikete baktığınızda bu önemlidir. Besin dökümü kuru mama ile bariz olacaktır – 100 gram kuru mama başına 25 gram yağ, gıdanın yaklaşık yüzde 25 oranında yağ olduğu anlamına gelir. Ancak ıslak mama ile biraz aldatıcı olabilir. Ürünün yüzde 80’inin su olduğunu hesaba katmalısınız. 

Yani, yüzde 25’i yağ olan bir yaş mama, 100 gram mama başına 5 gram yağ içerecektir (çünkü bu gramın 80’i sudur). 

Islak, yarı nemli veya kuru mama seçimi, köpeğinizin veya kedinizin diş sorunlarına, tat tercihlerine ve daha fazlasına bağlı olacaktır. Kuru mamanın mı yoksa yaş mamanın mı yoksa ikisinin karışımının mı hayvanınız için en iyi şey olduğu konusunda veterinerinizle konuşun.

BİR EVCİL HAYVAN MAMASININ “TAM VE DENGELİ” OLMASI NE ANLAMA GELİYOR?

1990’ların başında AAFCO, hem kediler hem de köpekler için Gıda Besin Profilleri oluşturdu. Bu profiller, kedilerin ve köpeklerin diyetlerinde neye ihtiyaç duyduklarına dair yeni araştırmalar ortaya çıktıkça düzenli olarak güncellenir.

ABD’deki etiketleme kuralları nedeniyle, “tam ve dengeli” olduğu belirtilen bir evcil hayvan mamasının, AAFCO köpek veya kedi besin profilleri tarafından belirlenen gereklilikleri karşılaması veya bir AAFCO denemesinden geçmesi gerekir. Bu ifade, hayvanınızın tek katı gıdası olarak bu yemeği verirseniz, hayatta kalmak için ihtiyaç duydukları her şeyin bu olacağını gösterir. 

ÖZEL DİYETLER, ALERJİLER VE DİĞER HUSUSLAR

Evcil hayvanınızın bireysel beslenme ihtiyaçları söz konusu olduğunda elbette başka hususlar da vardır. Kedi maması ve köpek maması söz konusu olduğunda, herkese uyan tek bir formül yoktur. Hayvanınızın türü için tasarlanmış belirli bir yiyeceğe ihtiyacınız olduğu gerçeğinin ötesinde, dikkate alınması gereken birçok başka faktör vardır. 

Aslında, AAFCO’nun kediler için iki ve köpekler için iki besin profili vardır, çünkü emziren veya hamile bir hayvanın standart bir yetişkin hayvandan farklı bir diyete ihtiyaç duyacağını kabul eder. Evcil hayvanınızın aktivite seviyesi, üreme durumu, yaşı, büyüklüğü gibi hususlar, hayvanınız için uygun bir evcil hayvan mamasını seçerken önemli olacaktır. 

Ayrıca, evcil hayvanınızın diyetlerinde ele alınması gereken gıda alerjileri veya hassasiyetleri olabilir. Veya, hayvanınızın özel, reçeteli bir diyet gerektiren böbrek sorunları olan bir kedi veya diyabetli bir köpek gibi belirli bir durumu olabilir. Bu evcil hayvan mamaları bazen AAFCO “tam ve dengeli” etiketini taşımasa da bazı hayvanlar için yine de daha etkilidir. Veterineriniz tarafından aksi belirtilmedikçe, hayvanınızı reçeteli bir diyetle beslemeyin.

Ya Köpeğim Kedi Maması Yerse veya Tersi Olursa?

Köpeğiniz kedi mamasından hızlıca bir ısırık alırsa veya kediniz köpeğinizin akşam yemeğinden birkaç parça yerse paniğe gerek yok. Tek bir kedi veya köpek mamasının, amaçlanmayan bir hayvanı önemli ölçüde etkilemesi pek olası değildir. İşte bilmeniz gerekenler:

  • Kediler köpek mamasını sindirmek için mücadele edecek
  • Köpekler , kedi maması yerlerse GI yan etkileri olabilir
  • Uygun olmayan bir diyetin sürekli kullanımı, evcil hayvanınızın beslenme eksikliklerine neden olacaktır.

KEDİLER, KÖPEK MAMASININ İÇİNDEKİLERİ SİNDİRMEK İÇİN YARATILMAMIŞTIR

Bir kedi köpek maması yerse, muhtemelen vücutlarının sindirmesi amaçlanmayan tahıl ve sebzeleri tüketiyor demektir. Bu, kedilerde – sadece bir porsiyon köpek maması yemiş olsalar bile – mide kramplarına, düzensiz bağırsak hareketlerine ve diğer GI sorunlarına neden olabilir. 

Köpeğinizin mamasından sadece birkaç parça yerse, kedinizde herhangi bir değişiklik fark etmeyebilirsiniz. Kediler daha zengin, daha protein ağırlıklı yiyecekler yemeye alışkın olduklarından, onlara daha az lezzetli göründüğü için köpeğinizin mamasıyla ilgilenmeyebilirler. Ancak, her ne sebeple olursa olsun, oldukça büyük bir porsiyon köpek maması yerlerse, karın problemleri yaşamaları olasıdır.

KÖPEKLER KEDİ MAMASI YİYORLARSA MİDE SORUNLARI YAŞAYABİLİRLER

Aynı şekilde, köpeklerin bağırsakları kedi mamasının zenginliğinden rahatsız olabilir. Kedi mamasının yüksek protein içeriği ve genellikle daha zengin aroması köpekler için çekici olacaktır ancak ishale, rahatsızlığa ve hatta kusmaya neden olabilir. 

Kedi maması – özellikle ıslak ve konserve çeşitleri – köpeğiniz için nefis bir koku ve tada sahip olacağından, kedinizi beslerken gözünüzü köpeğinizden ayırmamanız önemlidir. Biraz kedi maması kalıcı bir hasara neden olmazken, köpeğinizi rahatsız edebilir ve size temizlenmesi gereken bir pislik bırakabilir.

İçinde köpek maması olan bir köpek bağırsağından yemek yiyen bir köpek

EVCİL HAYVANINIZIN HER GÜN TÜRE ÖZGÜ YİYECEKLER YEMESİ GEREKİR

Bir hayvanın tek seferde yanlış mamayı yemesinin küçük, yönetilebilir yan etkileri olsa da, hayvanınızın beslenme ihtiyaçlarını karşılamayan bir mamanın uzun süreli kullanımı ciddi sonuçlar doğurabilir. Ciddi beslenme eksiklikleri, evcil hayvanınıza başka bir türe yönelik yiyecek vermekten kaynaklanabilir. Kedilere kedi maması ve köpeklere köpek maması vermek en iyisidir.

Kedi Maması – Köpek Maması Tartışmasında Veterinerinize Danışın

Evcil hayvanınızın doktoru, kedi maması ile köpek maması arasındaki farklar hakkında size daha fazla bilgi sunabilir, böylece evcil hayvanınızın benzersiz vücudu için neden özel desteğe ihtiyacı olduğunu anlayabilirsiniz. Evcil hayvanınızın ihtiyaçları için en iyi köpek mamasını veya kedi mamasını bulmak ve gıda alerjileri ve hassasiyetleri gibi diğer sorunları ele almak söz konusu olduğunda veteriner hekimler de paha biçilmez kaynaklar olabilir .

Tüylü dostunuzun uzun ve mutlu bir yaşam sürmesini sağlamak için evcil hayvanınızın ihtiyaçlarının uygun bir diyetle karşılandığından emin olun. 

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.