İstanbul, Türkiye
+905324130402
info@gidageridonusum.com

Gıda Atıkları Nasıl Geri Dönüşüyor?

GIDA ATIKLARI NASIL GERİ DÖNÜŞÜYOR?

Yenilebilecek yiyecekleri atmaktan kaçınmak paradan tasarruf etmenizi sağlar ve sera gazı emisyonlarını azaltmaya yardımcı olur. Ancak bazı yiyecek atıkları kaçınılmaz – yumurta kabukları, muz derileri ve çay poşetleri asla menüde olmayacak.

Ev gübrelemesi, bu tür atıkların toprak dolgusunda bitmesini önlemenin harika bir yoludur ve bahçelerimiz bunun için gerçekten teşekkür edecektir.

Yerel bir gıda atığı geri dönüşüm toplama hizmeti olan bir bölgede yaşıyorsanız, yiyemeyeceğiniz herhangi bir şeyi atmak veya evde kompostlamak için bunu kullanabilirsiniz. Kaliteli bir toprak iyileştirici veya gübre haline dönüştürülebilir ve hatta ulusal şebekeye geri beslenebilecek elektrik üretebilir.

Biliyor musun?

Nasıl geri dönüştürülür?

Artık birçok konsey, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli şekillerde geri dönüştürülebilen gıda atıklarını topluyor:

Çevresel Etki

Gıda israfını azaltmak sadece iyi gıdaların boşa gitmesi değil, önemli bir konudur; yemek israfı ortalama çocuklu bir ailenin ayda yaklaşık 60 £ maliyeti ve ciddi çevresel etkileri de var.

Attığımız yiyecek miktarı kaynak israfıdır. Gıda üretimi, nakliyesi ve depolanmasında kullanılan tüm enerji, su ve ambalajı düşünün. Mükemmel yiyecekleri attığımızda bunların hepsi boşa gider.

Peynir iyi bir örnektir – inekleri beslemek ve sağmak, sütün soğutulması ve taşınması, peynirin içine işlenmesi, paketlenmesi, mağazalara götürülmesi, her zaman doğru sıcaklıkta tutulması. Daha sonra atılırsa, büyük olasılıkla, birçok insanın düşündüğü gibi zararsız bir şekilde ayrışmak yerine, güçlü bir sera gazı olan metanı çürür ve serbest bırakır.

Sorunlar ve çözümler

Translate »
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.